20 Ocak 2017, Cuma 19:31

Donald Trump Washington'da görkemli bir törenle yemin edip ABD'nin 45'inci başkanı olarak göreve başlıyor.

Barack Obama ABD Başkanı olarak son kez bir konuk karşılıyor. Donald Trump görevi devralmak üzere Beyaz Saray'a geldi. Donald Trump'a eşi Melania Trump, Barack Obama'ya ise eşi Michelle Obama eşlik ediyor. 

Trump yemin etti

8 Kasım 2016'daki seçimleri kazanan Donald Trump, ABD Kongresindeki törende Yüksek Mahkeme Başyargıcı John Roberts'ın huzurunda yemin ederek ABD'nin 45. Başkanı oldu.

Trump’tan Obama ailesine teşekkür

Trump törendeki konuşmasına başladı. Trump, geçiş dönemindeki "zarif" desteklerinden ötürü Barack Obama ve eşi Michelle Obama'yı övdü. Trump, Amerika'nın yeniden inşa edilmesi için büyük bir ulusal çaba sarf edileceğinin sözünü verdi.

Trump'ın metninde “ABD’nin başkanlık makamını sadakatle yürüteceğime ve elimden gelenin en iyisini yaparak ABD Anayasası’nı muhafaza edeceğime, koruyacağıma ve savunacağıma yemin ederim.” ifadeleri de yer alıyor. 

Trump'ın konuşmasının tamamlanmasının ardından din adamlarının dualarına geçildi.

Yemin ederek resmen ABD'nin 45. Başkanı olan Donald Trump, başkanlık twitter hesabı olan @POTUS'u devraldı.

Donald Trump'ın yemin töreni sonrasındaki konuşmasından satır başları 

- Bu törenin anlamı büyük bugün yalnızca yönetim transferi yapmıyoruz. Biz yalnızca yönetim transferi yapmıyoruz. Yönetimi siz halka veriyoruz. Uzun süredir, halk bunu bedelini ödedi.

- Washington yüceldi, halk değil. Fabrikalar kapandı, kurulu düzen kendini korudu ama vatandaşlarımız değil Onların zaferleri sizin zaferleri sizin zaferleriniz olmadı. Bunların tamamı değişecek. Bu değişim bugün ve şu anda başlıyor.

- Burada olanlar ve bizi izleyenler bu sizin  gününüz. Amerika Birleşik Devletleri sizin ülkeniz.

- En önemlisi hangi partinin yönetimi elde ettiği değili halkın yönetimde söz sahibi olup olmadığı.  20 ocak 2017 halkın iktidarının başladığı gün olarak hatırlanacak.

- Herkes sizi izliyor. Milyonlarca insan burada  dünyanın görmediği şekilde biraradasınız.

- Radikal İslam'ı yok edeceğiz.

- Güç Beyaz Saray'dan halka geçiyor

Pence yemin etti

ABD'nin yeni Başkan Yardımcısı Mike Pence yemin ederek, resmen görevine başladı. Pence, yemin etmesinin ardından Obama ve eski Başkan Yardımcısı Biden'le el sıkıştı. 

Hillary Clinton da katıldı

Başkanlık seçimlerinde Donald Trump ile başa baş yarışan Demokrat Partili Hillary Clinton bugünkü yemin törenine eşi Bill Clinton ile geldi. 

Clinton başkanlık yeminine yönelik Twitter mesajında "Bugün demokrasimizi ve onun dayanıklı değerlerini onurlandırmak için buradayım. Ülkemize ve geleceğine inanmayı asla bırakmayacağım" ifadelerini kullandı.  

Bakan Çavuşoğlu da katıldı

Devir teslim törenlerine katılmak üzere Washington'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Başbakanlık Danışmanı İhsan Durdu da yemin töreninde yer aldı.


Bu Haberin Manşeti :

Trump ABD Başkanı oldu
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Ege Medyası'nın mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Ege Medyasında daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git