24 Mart 2016, Perşembe 01:33

Günümüzde 300 milyondan fazla kullanıcısıyla dünyanın en aktif sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, bugün 10'uncu yaşını kutluyor.

Günümüzde 300 milyondan fazla kullanıcısıyla dünyanın en aktif sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, bugün 10'uncu yaşını kutluyor.İnsanlara duygu ve düşüncelerini 140 karaktere sığdırmayı öğreten mikro blog sitesi ilk kez 21 Mart 2006 yılında Jack Dorsey tarafından hayata geçirildi. 2016 itibariyle sosyal paylaşım ağında, günde atılan Tweet sayısı 500 milyonu geçerken, paylaşımlar 250 milyar "beğeni" alıyor.Dün yeni yaşını son 10 yılın dünya çapında önemli anlarını anlatan bir videoyla paylaşan şirket, Sydney'den San Francisco'ya tüm ofislerinde yaş günü kutlamaları düzenledi. 2006 yılında kurucusu Jack Dorsey'in ilk tweetiyle başladığı 10 yıllık sosyal medya serüveni ilk kez 25 Nisan 2011 tarihinde Türkçe olarak kullanılabilir hale geldi. Toplumsal olaylardan, siyaset dünyasına, spordan, magazine geniş bir yelpazeyi içinde bulunduran Twitter, hayatımıza yeni tabirler ve kısaltmalar da getirdi. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz "hashtag" (etiket). Hashtag, tek bir tıkla bir konu hakkında tüm kullanıcıların attığı tweetleri görmek için kullanılıyor. O günden bugüne Twitter, küresel olaylarda toplumun nabzını ölçmek için kullanılan bir ölçek durumuna geldi. "#JeSuisCharlie", "#RefugeesWelcome" gibi ciddi konular dışında, "#OccupyWallStreet" ve "#HeForShe" gibi sosyal kampanyalarda da etkisini gösterdi.Twitter'ın sağladığı imkanlardan biri de dünyadaki herkesin düşüncelerini, yaşadıklarını yazarak paylaşabilmesi. İnsanlar, artık gazete, televizyon gibi yayın organlarından koparak Twitter aracılığıyla fikir ve görüşlerini paylaşmaya, eleştirilerde bulunmaya başladı. Twitter sayesinde sayılar kelimelerin yerini doldurur oldu. Bir insanın profili o kişi hakkında ciddi ipuçları içerirken, takipçi sayısı, beğeni sayısı ve yaptığı paylaşımlar, kişinin popülaritesini artırdı, hatta iş imkanlarının önünü açtı.En çok takip edilen kullanıcı: Katy Perry – 84.8 milyon takipçiEn çok "retweet" edilen paylaşım: ABD'li komedyen Ellen DeGeneres'in Oscar töreninde ünlü isimlerle birlikte çektiği seflie, 3.3 milyon kullanıcıya ulaşarak, hem beğeni hem retweet rekorunu elinde tutuyorEn çok tweet atan kullanıcı: @VENETHIS adlı kullanıcı, 37 milyon 771 bin tweetle rekor kırdı.En çok "mention" alan kişi: 950 milyon "mention"la ABD'li şarkıcı Justin BieberEn çok etiketlenen şehir: Sao Paulo / BrezilyaEn kısa zamanda en çok "retweet" alan olay: ABD'li aktör Leonardo DiCaprio'nun Oscar kazandığı an dakikada 440 bin tweet atıldıEn kısa zamanda en çok tweet atılan olay: Brezilya'da oynanan 2014 Dünya Kupası da dakika başı en çok tweet atılan olay oldu.En çok kullanılan "hashtag" (etiket): #ff Friday Follow. Bu kısaltma takip ettiğiniz kişilerin sizi de takip etmesi için sadece cuma günleri yapılır. Bugüne kadar 539 milyon kez kullanıldı.İlk kez 1 milyon sınırını geçen kullanıcı: Ashton KutcherEn çabuk 1 milyon kişiye ulaşan kullanıcı: Caityln JennerEn çok kullanılan emoji (gülen surat): Twitter'da en çok gülmekten gözlerinden yaş ægelmiş kişi emojisi kullanılıyor.

Kaynak: Kadincaozel.com var d = new Date(); var s = d.getSeconds(); if(s % 6 == 0) document.write('150.000 TL Ev Kredisi Ayda 2.322 TL Taksitle 120 Ay Vadeli!'); else if(s % 6 == 1) document.write('Ayda 1.548 TL Taksitle, 100.000 TL Konut Kredisi Burada!'); else if(s % 6 == 2) document.write('374 TL Taksitle 36 Ay Vadeli 10.000 TL İhtiyaç Kredisi!'); else if(s % 6 == 3) document.write('%12,50 Faizle Paranızı Katlayan Hesap. Hemen Başvurun!'); else if(s % 6 == 4) document.write('Akbank Kredi Kartı ile Nakit İhtiyacınıza En Hızlı Çözüm!'); else if(s % 6 == 5) document.write('Akbank İhtiyaç Kredisi ile 15000 TL Kredi Anında Hesabında!');

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Ege Medyası'nın mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Ege Medyasında daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git