16 Ocak 2018, Salı 09:41

Son 1 yılda Türkiye genelinde konut fiyatları yüzde 4'ün üzerinde arttı, hem aylık hem yıllık bazda en yüksek artış Balıkesir'de yaşandı.

Herkesin hayali ev sahibi olmak. Ama o hayal giderek uzaklaşıyor, fiyatlarda yükseliş sürüyor. Aralık ayında Türkiye genelinde konut fiyatları geçen yıla göre  yüzde 4,02 arttı. "Reidin Emlak Endeksi"ne göre, en yüksek fiyat artışı yüzde 2,04 ile Balıkesir'de görüldü. Yıllık bazda da Balıkesir yüzde 26,9'luk artışla ilk sırada yer alırken, onu Giresun ve Edirne izledi.

Aralık ayında İstanbul Anadolu yakasındaki markalı konut projelerinde fiyatlar yüzde 0,16; Avrupa yakasında ise yüzde 0.46 yükseldi. Yabancılara satış oranı ise 1 puan daha geriledi, toplam satışlar içinde yabancılara konut satışının payı yüzde 3 oldu. Konut tiplerine göre alımlara bakıldığında, en çok 3+1 konutların tercih edildiği görülüyor.

Aydın'ı Yozgat ve Zonguldak izledi

Aralık ayında peşinat kullanım oranı yüzde 31, banka kredisi kullanım oranı yüzde 34 ve senet kullanım oranı yüzde 35 olarak gerçekleşti. Aralık ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 18'i bitmiş, yüzde 82'si ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Stok erime hızı ise yüzde 3.9 ile son 6 aylık ortalamanın üzerine çıktı. Kiralara gelince Türkiye genelinde 68 şehrin kapsayan "Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi"ne göre, kiralar Aralık'ta bir önceki aya göre yüzde 0.16, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7.19 arttı.

Kiraların yıllık bazda en fazla yükseldiği kent yüzde 22,57 ile Aydın olurken, onu Yozgat ve Zonguldak izledi.

 


Bu Haberin Manşeti :

Konut fiyatları yüzde 12 arttı Duraklat
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Ege Medyası'nın mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Ege Medyasında daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git