10 Ocak 2017, Salı 14:17

Belediye şirketi KARBEL’de çalışan yaklaşık bin personel 2 aylık grev kararı aldı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel- İş Sendikası İzmir 5 Nolu Şube ile Karabağlar Belediyesi arasında yaklaşık 4 ay önce başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri grevle sonlandı.

İşçiler ekonomik maddelerde belediyeyle arabulucu sürecinde de uzlaşma sağlayamadığı için 2 aylık iş bırakma kararı aldı.
Yaklaşık bin personeli ilgilendiren sözleşmede, belediye yüzde 7’lik zam önerisinde bulundu. Fakat sendika ücretin yükselmesini talep edince toplam 22 maddede anlaşma sağlanamadı.

İnsanca yaşam için gerekli ücretin kendilerini verilmesini savunan işçilerin grev kararı Karabağlar Belediye binası önünde kar yağışı altında gerçekleşen eylem sonrasında kapıya asıldı.

Karabağlar’da kar altında grev!

GREV HAKKIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ
Genel İş İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: Belediyenin zam teklifi grev sürecini kaçınılmaz kılmıştır. Biliyoruz ki Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Bir yanda demokrasi, özgürlük ve İnsana dair tüm hakların ayaklar altına alındığı, diğer taraftan, Kriz ve ekonomik baskılar, Türk Lirasının değer kaybı ile yükselen fiyatlar en başta emekçileri vurmakta, her gün zamlarla yaşam dayanılmaz hale gelmektedir. Almış olduğumuz ücretler yoksulluk sınırının altında yer almaktadır. Maaşlarımız başta gelir vergisi olmak üzere bankalar, eğitim, sağlık ve kriz karşısında pul olmaktadır. Karabağlar Belediyesinde aynı işleri yapan işçiler arasında kadrolu, memur, şirket ayrımı gözetmeksizin eşit işe eşit ücret talep etmekteyiz.  Gerekirse grev kararını uygulamaktan vazgeçmeyeceğiz. Amacımız Yasalardan doğan haklarımızı kullanarak zor hayat koşullarını yaşanabilir kılacak ekonomik ve sosyal haklarımızı iyileştirilmesini talep ediyoruz. KARBEL üyelerimizle birlikte Karabağlar Belediyesine en kısa sürede işçilerin emeğinin, alın terinin karşılığının verilmesi çağrısında bulunuyoruz. İş güvenliğimizden ve barışından yanayız. Ancak, Ağır yaşam koşulları nedeniyle ekonomik ve sosyal taleplerimizin karşılanmasını talep ediyoruz. İnsanca yaşam koşullarına uygun bir toplu sözleşme yapılıncaya kadar üretimden gelen gücümüzü kullanmaktan, grev hakkımızdan asla vaz geçmeyeceğiz. 


Bu Haberin Manşeti :

Karabağlar’da kar altında grev
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Ege Medyası'nın mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Ege Medyasında daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git