15 Ocak 2017, Pazar 13:39

İzmir'de engellilerin yaşamını kolaylaştıran mekan ve araçlara yönelik dağıtılan 'kırmızı bayrak' bu kez üç devlet hastenesine verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kırmızı Bayrak Komisyonu'nun başvularla ilgili yaptığı inceleme sonunda, Bergama Doktor Faruk İlker Devlet Hasnatesi ve Aliağa Devlet Hastanesi 2 yıldızlı, Dikili Devlet Hastanesi ise 3 yıldızlı kırmızı bayrak almaya hak kazandı.

Türkiye'de ilk kez İzmir'de hayata geçirilen 'kırmızı bayrak' uygulamasında kırmızı bayrak kazanan mekan ve araç sayısı 51'e yükseldi. Engellilerin erişimine uygun mekanların sayısının arttırılmasını hedefleyen uygulama kapsamında en son olarak üç devlet hastanesi kırmızı bayrağa hak kazandı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, İzmir Kent Konseyi, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği temsilcileri ile ortopedik, görme ve işitme engelliler ile ilgili faaliyet gösteren dernek temsilcilerinin yer aldığı Kırmızı Bayrak Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonunda, Bergama Doktor Faruk İlkir Devlet Hastanesi ve Aliağa Devlet Hastanesi 2 yıldızlı kırmızı bayrak aldı. Daha önce 2 yıldızlı kırmızı bayrak alan Dikili Devlet Hastane'si ise yaptığı yeni başvuru sonunda 3 yıldızlı bayrağı göndere çekmeye hak kazandı. Komisyon kararı Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından da onaylandı. 

Uygulamada 'kırmızı bayrak', 1, 2 ve 3 yıldızlı olmak üzere üç kategoride veriliyor. 1 yıldız erişilebilirlik konusunda teknik şartnamede belirtilen kriterlerin en az yüzde 60'ını, 2 yıldız en az yüzde 75'ini sağlayan, 3 yıldız ise belirtilen kriterlerin en az yüzde 90'ını sağlayan kamuya açık faaliyet gösteren açık veya kapalı mekanlara ve ulaşım araçlarına verilen kırmızı bayrağı temsil ediyor.


Bu Haberin Manşeti :

İzmir'de üç hastaneye kırmızı bayrak
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Ege Medyası'nın mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Ege Medyasında daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git