11 Aralık 2016, Pazar 17:48

Yarış yapan aynı firmaya ait 2 otobüsün geçen çarpıştığı kazada sağ kolu dirsek üstünden kopan eczacı Hacıoğlu'na biyonik kol takılması için İzmir Eczacı Odası tarafından başlatılan ve tüm Türkiye'den meslektaşlarının destek verdiği kampanyada, protez için gerekli olan 250 bin lira, 18 günde topland

Aydın- İzmir Otoyolu'nda yarış yapan aynı firmaya ait 2 otobüsün geçen 22 Şubat'ta çarpıştığı kazada sağ kolu dirsek üstünden kopan eczacı 28 yaşındaki Özge Gürsel Hacıoğlu'na biyonik kol takılması için İzmir Eczacı Odası tarafından başlatılan ve tüm Türkiye'den meslektaşlarının destek verdiği kampanyada, protez için gerekli olan 250 bin lira, 18 günde toplandı. Protez kol provalarına başlayan Hacıoğlu, "Günlük yaşamımı ve mesleğimi en iyi şekilde sürdürmek ve kolaylaştırmak amacıyla gereken protez için destek veren tüm meslektaşlarıma duyarlılıkları için teşekkür ediyorum" dedi.
Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2011 yılında mezun olan, eş zamanlı Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü'nü bitiren Özge Gürsel Hacıoğlu'nun yaşamı 22 Şubat 2016 tarihinde meydana gelen kaza ile altüst oldu. O tarihte gece yarısı Aydın- İzmir Otoyolu gişelerinde, yarış yaptığı belirtilen aynı firmaya ait iki otobüsün çarpışması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi öldü. Kazaya karışan otobüslerden birinde, genç eczacı Özge Gürsel Hacıoğlu ve Ege Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda asistan doktor olan eşi Ali Doruk Hacıoğlu da vardı. 30'a yakın yaralı arasındaki Özge Gürsel Hacıoğlu, kaza sonunda sağ kolunu dirsek üstünden kaybetti. İlk müdahaleyi doktor eşinin yaptığı genç kadın ameliyatlar geçirdi, yoğun bakımda yattı, hayati tehlikeyi atlattı.

Hacıoğlu'nun kazada yaralandığını duyan İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan ve üyeler hastanede kaldığı dönemde ve sonraki süreçte genç meslektaşlarının yanında oldu. Özge Gürsel Hacıoğlu zor günler geçirirken, meslektaşları onu sevgi çemberine aldı, yeniden eski günlerine dönebilmesi için moral verdi. En büyük hobilerinden biri piyano çalmak olan Hacıoğlu için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı, ancak kopan kolunun yerine takılacak protez onun yaşamını kolaylaştıracaktı. İşte bu noktada da yine devreye İzmir Eczacı Odası girdi ve protez için gereken paranın sağlanması için kampanya başlattı. Kampanya hedefine 18 günde ulaştı, gereken 250 bin lira para toplandı.

"BÜYÜK BİR AİLEYİZ"
İzmir Eczacı odası Başkanı Tuncay Sayılkan yaşanan süreci şöyle anlattı: "Kaza sonrasında Özge'yi sürekli hastanede ziyaret ederek moralini yüksek tutmasını sağlamaya çalıştık. Eczacıların örgütlü bir güç ve büyük bir aile olduğunu, onu yalnız bırakmayacağımızı dile getirdik. Özge mart ayı sonunda hastaneden çıktı, kalça kırığı tedavisi için 3 aylık yoğun bir dönemi, sonra koltuk değneği ile ayağa kalkma sürecini yaşadı. Mayıs- haziran aylarında protez kararının ardından, kampanya için gereken izin bir ayda çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde katledilen 4 meslektaşımızın aileleri için sürmekte olan yardım kampanyasının sonu günü olan 1 Kasım 2016'ya kadar bekledik. İzmir Eczacı Odası olarak 'Özge için el ele' dayanışma çağrısını duyurduk. Duyurumuzu yaptığımız ilk andan itibaren çığ gibi büyüyen inanılmaz bir destekle karşılaştık. Türkiye'nin her yerinden 20-30 liradan bin liralara varan desketler geldi. Yönetim kurulumuzca kampanyayı 25 Kasım'da sonlandırmayı planlamıştık. Protez için gereken 250 bin liraydı. 18 Kasım itibariyle kampanyaya yatan para 220 bin lirayı aştı. Sadece 18 gün gibi kısa sürede sevgili Özge'ye dilediği protez için gereken destek sağlandı. Kampanyayı bitirdik, eksik kalan kısım Türk Eczacıları Birliği ve Odamız tarafından karşılanacak. Özge'ye büyük bir aile olduğumuzu söylemiştim. O büyük aile Özge'yi de sarıp sarmaladı. Tüm meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz."

YA YANINDA EŞİ OLMASAYDI
Henüz 4 aylık evliyken eşiyle birlikte geçirdiği korkunç kazanın izlerini silmeye, normal yaşamına dönmeye çalışan Özge Gürsel Hacıoğlu da kazada iki kişinin yaşamını yitirdiğini çok sayıda kişinin de yaralandığını ifade ederken şöyle dedi:
"Olay anında bilincim açıktı ve her şeyin farkındaydım. Cam kenarında oturuyordum. Hızlı çarpma sonucu herkes koridora fırladı. Kolumun koptuğunu fark ettikten sonra rüyada olmadığımı anladım ve kan kaybından ölebileceğimi düşündüm. Sol elimle sağ kolumu sıkmaya başladım. Bu esnada yan koltukta oturan doktor eşim de otobüsün başka bir yerine fırlamış, kendine geldikten sonra beni bulup koluma kompres yaparak kan kaybını azaltmaya çalıştı. Ambulansta da ilk müdahaleyi yapan eşim hep yanımdaydı. Yüksek kan kaybı sonucunda ağır yaralı olarak Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldım. Vücudumda kalça ve burunda kırıklar, pek çok yerimde kesik ve morluklar tespit edildi. Hayati riskimin yüksek olması nedeniyle acil olarak alındığım ameliyatta sağ kolum dirsek üstünden ampute edildi. Ertesi gün Ege Üniversitesi Hastanesi ne sevk edildim. Bir süre yoğun bakımda yattım ve hayati riskim ortadan kaldırıldı. Sağlık kurul raporu sonucu sağ kol uzuv kaybı sebebiyle yüzde 60 oranında engellilik verildi. Hastanede ziyarete gelen İzmir Eczacı Odası Başkanımız Tuncay Sayılkan, meslektaşları olarak her zaman yanımda olacaklarını, ihtiyacım olan protezi bana temin edeceklerini söyledi. Şu an protezim sipariş edildi, bir ay sonra gelecek. Şimdi ağırlık çalışmalarını yapıyorum. Bu protez günlük yaşamımı ve mesleğimi en iyi şekilde sürdürmemi sağlayacak ve kolaylaştıracak. Başta Başkan Sayılkan olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından protez için destek veren tüm meslektaşlarıma duyarlılıkları için teşekkür ediyorum. Protez takıldıktan sonra en büyük dileğimde Çiğli Bölge Hastanesi'nde görevimin başına dönmek." (DHA)

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Ege Medyası'nın mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Ege Medyasında daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git