30 Ekim 2020, Cuma 16:22

AFAD, merkez üssü Ege Denizi'nin Seferihisar açıkları olan 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 20’ye yakın binada yıkım ihbarı aldıklarını açıkladı.

Ege Denizi'nde merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İzmir'de yoğun olarak hissedilen deprem, büyük paniğe neden oldu. Bazı evlerin yıkıldığı belirtilirken, çok sayıda bina da hasar gördü. Deprem İzmir'in yanı sıra çevre illerde de hissedildi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ''Bornova ve Bayraklı'da 5 binanın yıkıldığı bilgisini aldık. Enkaz altında vatandaşlarımız var'' dedi. Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, açıkta olan balıkçılardan haber alınamadığını söyledi. İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 20’ye yakın binada yıkım ihbarı aldıklarını açıkladı.

 

BELEDİYE BAŞKANI YETİŞKİN’DEN AÇIKLAMA
Depremin merkez üssü olan Seferihisar’ın belediye başkanı İsmail Yetişkin, yaptığı açıklamada Şu anda bize ulaşan bir ölü ya da yaralı bilgisi yok. Köylerle irtibattayız. Seferihisar merkezde bulunuyordum. Tüm ekiplerimiz teyakkuza geçti. Çok şiddetliydi. Süreci takip ediyoruz. Hepimize geçmiş olsun” dedi.

GÖKÇE: YIKILAN BİNALARIN HABERİNİ ALDIK
İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, "Bizde sağlıklı bilgi almak için uğraşıyoruz. Başkanımız ile birlikte köy ziyaretindeydik. İzmir'in merkezinde daha yüksek hissedilmiş. Önemli binaların hemen boşaltılması talimatı verdik. Bazı riskli bölgelerden bina yıkımı bilgileri almaya başladık. Bayraklı, Buca, Seferihisar'dan yıkılan bina haberleri aldık. Hasar ihbarı gelen yerlerden hasar tespiti yapmaya çalışıyoruz en hızlı bir biçimde hasar tespiti yapılacak. Net bilgi aldıkça kamuoyu ile paylaşacağız. İzmir itfaiyesinin bir akut etkisi var.  

ÖZKANLAR VE BAYRAKLI'DA YIKILAN BİNA VAR
Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ise; "Bornova'da yıkılan bina bayraklı tarafında var.Bayraklı tarafında yıkılan bina sayısı oldukça fazla. Kötü bir an yaşadık aşçılar konusunda uyarılar yüksek. Kriz masası kurmuş durumdayız. Bayraklıda 4 katlı bir binanın yıkıldığı bilgisi geldi oraya gidiyor. Bornova'nın merkezinde bir sıkıntı yok ancak Özkanlar ve Bayraklı'da yıkılan binalar mevcut" ifadelerini kullandı.

SANDAL: 10'A YAKIN BİNANIN YIKILDIĞI İHBARI GELDİ
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, "Şu an hasar gören ve çöken binalarımızdan söz ediliyor. Yoğun bir trafik var. Henüz ilgili alanlara gidemedim. Oldukça hasarlı binalarımızın olduğu yönünde bilgiler alıyoruz.  Şuan bize toplamda 10'a yakın binanın yıkıldığı ihbaerı geldi. Bornova belediye başkanımızın dediğimi gibi Bornova'dan denize giden ovada ciddi hasarlar var" dedi.

Depremin etkilerinin uzun süre daha devam edeceğini söyleyen Jeoloji uzmanı Metin Tüysüz "Büyük bir deprem, başta 6.6 olarak verilmişti ancak şuan 6.9 ile 7 arasında değiştiği söyleniyor. Ege bölgesi dünyanın en sık deprem oluşturan bölgelerinden bir tanesi. Buralarda deprem büyüklükleri 7'yi geçmiyor. Şuanda 7 büyüklüğünü var sayarsak artçı olarak 6'ya kadar depremlerin olası mümkündür. Ondan dolayı hasar gören evlere girilmemesi önemlidir. Uzunca süre bunun etkisi deva edebilir" dedi.

GÜMRÜKÇÜ: YIKILAN BİNA YOK                                                                                                           Deprem sonrası sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, aldıkları ilk bilgiye göre Çiğli'de yıkılan binaların olmadığını söyledi. Gümrükçü; "Sevgili hemşerilerim Çiğli ilçesi genelinde yaptığımız incelemelerde ilk aşamalarda yıkılan bir binaya rastlanmamıştır. Belediye Başkan yardımcılarımız ve belediye personelimiz saha da tespit çalışması yapmaktadır. Bilgi aldıkça paylaşacağız... Halkımıza geçmiş olsun" ifadelerini kullandı.

ARTÇI SARSINTILAR DEVAM EDİYOR
Büyük deprem sonrası artçı sarsıntılar devam ediyor. Saat 16.06'da Ege Denizi'nde 4.2'lik artçı sarsıntı gerçekleşti. 6.2 kilometre derinlikte yaşanan depremin merkez üssü Kuşadası Körfezi.


Bu Haberin Manşeti :

İzmir'de büyük depremde 20'ye yakın binanın yıkıldığı ihbarı
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Ege Medyası'nın mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Ege Medyasında daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git