26 Mayıs 2017, Cuma 10:34

Buca Belediyesi Kompost ve Solucan Gübre Tesisi Temeli Atıldı

İzmir'de Buca Belediyesi, bir ilke imza attı. Bir belediye tarafından yapılan ve bünyesinde sadece engelli vatandaşların istihdam edileceği Buca Belediyesi Kompost ve Solucan Gübre Tesisi'nin ilk harcı dökülüp temeli atıldı. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, "Bugün umudun temeli atılıyor" dedi. 

Buca Belediyesi ve Ege Engelliler Çevre ve Kültür İşletme Kooperatifi işbirliği ile hayata geçirilecek Buca Belediyesi Kompost ve Solucan Gübre Tesisi, engelli istihdamının yanı sıra geri dönüşüm ve İzmir Buca'nın yeşil doğasının canlandırılmasında kullanılacak gübre üretimi ile sosyal belediyecilikte çığır açacak. Korumalı İş yeri niteliğindeki tesiste, Buca'da oturan engelli vatandaşlar istihdam edilecek. Tesiste çalışacak 12 kişiden 9'unu oluşturacak engelli vatandaşlar, 5 yıl çalıştıktan sonra emekli olabilecek.

Çevreye ve ekonomiye dost tesis
Doğaya saygılı, kimyasal içermeyen kompost ve solucan gübre üretimi yapılacak tesis, organik çöplerin geri dönüştürülmesi ile ekonomiye katkı sağlarken üretilen gübre, tarım alanlarında ve Buca'nın yeşil alanlarının gübre ihtiyacını karşılayacak. Tesiste, Buca pazarlarından toplanan sebze ve meyve atıkları ile solucan gübresi üretimi, park ve bahçelerden toplanan budama ve çim atıkları ile de kompost gübre üretimi yapılacak.

9830 metrekarelik alan
Buca Kaynaklar'da 9830 metrekare alanda projelendirilen tesis, üç ayrı bina halinde toplam 249 metrekarelik kapalı alanda konumlanacak. 135 metrekarelik kapalı alanda Pazar atığı ve hayvan gübresi stok alanları, kompost ve solucan gübre üretim alanları yer alacak. 75 metrekarelik idari binada ise ofisler, yemekhane, engelli tuvaletleri bulunacak. Tesisin içinde oluşturulacak 39 metrekarelik kapalı bölümde de duş ve üç adet soyunma kabini yer alacak. Tesiste ayrıca organik tarım bahçeleri de oluşturulacak. Engelli vatandaşların çalışacağı organik tarım bahçelerinde; domates, biber, patlıcan ve süs bitkilerinin üretimi yapılacak.

"Umudun temelini atıyoruz"
Tesisin temel atma törenine katılan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, "Bu bir ziraat, bu bir tarım, bu bir istihdam, bu bir çevre projesi. Bugün umudun temelini atıyoruz. Bu bir atıl bir alanın, bir ekonomik zenginliğe döndürülüş yolculuğu. Bu çevre dostu proje 90 gün sonra bitecek. Burada elde edilecek olan gübre, dünyanın en kaliteli gübresi olacak. Bizi en çok heyecanlandıran şey ise, engelli vatandaşlarımızın istihdam edilecek olması ve arkadaşlarımızı 5 yıl sonra emekli edeceğiz" diye konuştu. Konuşmaların arından Başkan Piriştina, EGETEKO yöneticileri ve engelli vatandaşlar, temel atma butonuna birlikte bastı, ardından fotoğraf çektirdi.


Buca Belediyesi Kompost ve Solucan Gübre Tesisi... paylaşan: haberler

Bu Haberin Manşeti :

İzmir'de Buca Belediyesi, bir ilke imza attı
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Ege Medyası'nın mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Ege Medyasında daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git