08 Mart 2017, Carşamba 11:58

Kökkılınç ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için kadın hakları üzerine Yurt Gazetesi'ne konuştu...

Yurt gazetesin'de yayınlanan söyleşi;

İzmir CHP'den geçen dönem Milletvekili adayı olan, İzmir Barosu Üyesi Av.Nilay Kökkılınç ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için kadın hakları üzerine konuştuk.

Nilay Hanım, siz uzun yıllardır İzmir’de yaşayan bir kadın hukukçu , aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi’nde kadın kollarında il yöneticisi ve yine , Bilim Yönetim Kültür Platformunda Kadın Çalışma Grubunda görev yapmış , son genel seçimlerde de İzmir 1.Bölgede Cumhuriyet Halk Partisi ‘nce milletvekili adayı gösterilmiş bir kadın siyasetçi olarak ülkemizde ve dünyada kadın hakları konusunda ne düşünüyorsunuz ?

Ülkemizde , 1828 yılında içinde yaşadığımız kent, kadın dostu kentimiz İzmir’de kadınlar, ilk kez ekmeğe yapılan zamma itiraz ederler .Üç gün boyunca sokakları işgal ederler.Bu protesto üzerine zam geri alınır. İzmir , her zaman her konuda olduğu gibi burada da öncü kent olma özelliğini göstermiştir J İzmirli kadınlar olarak bunu da ifade edelim…
Daha sonraki yıllarda 1913 yılında sanayide çalışan kadınlar erkeklerden daha az ücret almayı ve ağır çalışma koşullarını protesto eden grevde ön saflarda yer almışlardır.
1919 ‘da Kastamonu Kız Öğretmen Okulu’nun çevresinde toplanan yaklaşık 3000 kadın, düşmanın Anadolu’yu işgalini protesto etmiştir. Kurtuluş savaşının gizli kahramanları olan kadınlarımız , ilk kez Anadolu’da bu şekilde örgütlü olarak baş kaldırmışlardır.

-PEKİ ; ÇALIŞMA HAYATINDA KADINLAR NE ZAMAN KENDİLERİNİ GÖSTERMEYE BAŞLIYOR ?
-Ülkemizde kadınların çalışma yaşamında yer almasının başlangıcını 19.yüzyıl sonlarından itibaren görebiliyoruz. İlk Kız Rüştiyesi 1858 yılında açılıyor; 1873’te bir kadın ilk öğretmen olarak atanıyor.1883’te kadınlar okullarda yönetici olabiliyorlar.1897’de İstanbul Kibrit Fabrikasında çalışanların %50’sinden fazlasını kadınlar oluşturuyor. Bu şekilde her geçen gün kadınların çalışma yaşamına katılmaları artıyor…

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e biz kadınlar bu konuda da çok şey borçluyuz. O’nun sayesindedir ki, kadınlar , medeni haklarını ve Avrupa’da pek çok ülkeden önce siyasi haklarını , seçme ve seçilme hakkını elde etmişlerdir. Cumhuriyet sonrası , 3 Mart 1924’te Tevhid-i Tedrisat Kanunu (Öğrenim Birliği) ile eğitim laikleştiriliyor.Kız ve erkek öğrenciler eşit haklarla eğitim görmeye bu kanunla başlıyorlar.

1926 ‘da Medeni Kanunun kabulü ile ilk kez kadınlar erkeklerle eşit haklar elde ediyorlar. Toplum aydınlandıkça, geliştikçe kadınlar , erkeklerle eşit haklar yönünden daha fazla talepkar oluyorlar…

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, çizgiler

-BUGÜN ÜLKEMİZDE KADIN HAKLARI NASIL DÜZENLENMİŞTİR ?
Temel haklarımız biliyorsunuz , bir anlamda toplum sözleşmemiz olan Anayasa ‘da düzenlenmiştir. Anayasa’ya göre kadın- erkek eşit olarak tüm haklara sahiptir. Ancak fiili olarak bu eşit haklar tam olarak karşılığını göremiyor. Bu nedenle uluslararası sözleşmeler çerçevesinde kadın –erkek eşitliğinin fiili olarak da gerçekleşebilmesi için kadınlar yararına yasal düzenlemelerle bazı adımları atmak gerekiyor. AB üyesi ülkelerin çoğunda bu yasal düzenlemeler son yıllarda hızlı bir şekilde yapılıyor. Bizde de mutlaka yapılması gerekir.Kadın ve erkeğin yönetim ve karar mekanizmalarında eşit temsilini yasaya zorunlu kılmak gerekiyor.Uluslararası İstanbul Sözleşmesi de bunu öngörür.Biz de bu sözleşmenin tarafıyız.

-GÜNÜMÜZDE KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE HALA AYKIRI OLAN DURUMLAR VAR MIDIR ? DEĞİŞMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ …
Elbette, hala değişmesi gereken çok şey var. Kadının eğitimi kadar önemli diğer bir nokta da toplumumuzda süregelmekte olan erkeğin üstünlüğü geleneğinin giderilmesidir. Bu da kadın haklarının, Türk erkeğine insan hakları olarak benimsetilmesiyle mümkündür. Ondan sonradır ki ancak, kadınlarımız, toplumda, gerçekten Atatürk’ün konuşmalarında belirttiği şekilde “Hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve destekleyicisi” olarak bu vatanın yükselmesinde kendilerine düşen görevi, en iyi şekilde yerine getireceklerdir.

-EVLİLİK YAŞAMINDA, MİRASTA ,İŞ YAŞAMINDA ,SİYASETTE KADINLAR İÇİN SİZCE BAŞKACA NELER YAPILMALI ?
Biliyorsunuz çok uzun yıllara sari olarak uzatmalı da olsa, ilişkiler iniş çıkışlı da olsa AB ‘ne aday bir ülkeyiz. Bu yüzden yasalarımızda AB normlarına uygun düzenlemeler yapılması gerekiyor.Toplumun talep ve gelişimine de uyarlı olarak pek çok düzenleme yapılıyor. Evlilik ve miras ilişkilerinde ,kişilik haklarında medeni kanunda pek çok değişiklik var elbette.

Örneğin kadının soyadı konusunda bugün artık, kadın dilerse kendi soyadını da eş soyadıyla veya yalnız olarak kullanabilir. Aslında bana sorarsanız kadının evlilikle erkeğin soyasını alma kuralı tümüyle kaldırılmalı. Kadın kendi soyadıyla evlilik yaşamını sürdürmeli. Kadın erkek eşitsizliği olarak görmüşümdür bu konuyu her zaman… Kanun seçimlik bir hak vermişse de kadın toplum baskısı nedeniyle bunu kullanamaz. Bunun dışında kız öğrencilere yurtlarda ya da konutlarda şikayet üzerine yapılan bekaret testini insan onuruna aykırı bulurum.

Bir de boşanmalarda, taraflardan birinin isteği üzerine boşanmanın gerçekleşmesi gerektiğini, sadece tazminat,mal-varlığı,velayet hakları ve nafaka üzerinden yargılama yapılması gerektiğini düşünürüm.…

-SON OLARAK DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ İÇİN TOPLUMA NE MESAJ VERMEK İSTERSİNİZ ?
Eğitim çok önemli; toplumsal yargıların değişmesi konusunda çaba sarf etmek gerekiyor. Kadına bakışın değişmesi , şiddetin önlenebilmesi için erkeklerin ev ve iş yaşamı dışında , spor ya da hobilerini geliştirebilecekleri alanlar yaratılması , kadınlar üzerindeki mülkiyet hakkından vaz- geçmelerinin sağlanması , kadının ekonomik özgürlüğünün mutlak surette gerçekleştirilmesi gerekiyor. Kadın erkek eşitliği ve kadına karşı şiddetin önlenmesi için milli eğitim müfredatında buna uygun olarak yeni düzenlenmeler yapmalı, eşit temsil konusunda da Uluslararası İstanbul Sözleşmesini,iç hukuk düzenlemeleri ile hayata geçirilmeliyiz.

egemedyası

 


Bu Haberin Manşeti :

İzmir'de 1828'de kadınlar sokakları işgal ettiler
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Ege Medyası'nın mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Ege Medyasında daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git