20 Ağustos 2017, Pazar 16:31

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, YURT’a özel açıklamalarda bulundu.

Başkan Şahin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na YURT’a verdiği röportajı okuması çağrısında bulunarak, tecrübelerini aktardığını belirtti.

Yurt Gazetesi, Ege’nin nabzını tutmaya devam ediyor. İzmir’in Menemen ilçesini 1999 yılından beri hizmet eden ve başarısıyla adından sıkça söz ettiren Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, YURT Gazetesi Bölge Temsilcisi Özgür Tuğrul’u makamında ağırladı.  

ALTAŞ isimli temizlik firmasına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından işçi alımı yapılarak delege seçimlerine müdahale edildiği yönünde çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başkan Kocaoğlu’na, . Aziz Kocaoğlu bu röportajımı okusun. Tahir Şahin, samimi bir insandır. Bilgi ve birikimimi aktarmaya çalışıyorum” diye çağrıda bulundu.

‘Liyakata Dayalı İşçi Alınması Esas Olması Gerekir’

Yaklaşan delege seçimleri öncesinde Büyükşehir Belediyesi ile geçinemeyen belediye başkanları üzerinden bir yapılanmaya gidildiğini vurgulayan Tahir Şahin, “Biz o açıklamayı yaparken liyakata dayalı işçi alımının esas olması gerektiğini belirttik. Bütün bu açıklamaları İzmir adına söyledik. Bunları 2014 yılı yerel seçimlerinde de söyledik. Bireylerle, size muhalif olan başkanlarla uğraşmayın dedik. Sıkıntı yaşar ve yaşatırsınız dedik. Sonucunda da 8 ilçeyi kaybettik. Ondan sonra da çıkıp da ‘Ne bileyim ben onların ihanet edeceğini’ deme hakkınız yoktur.  Onların başka partiye gitmemesi gerektiğini veya bağımsız aday olmamaları gerektiğini söylüyorum. Ama Ödemiş ilçesi öyle mi? Başka yere gitti mi? Yine aynı adayla gidildi ve kaybedildi. Demek ki aday tespitinde hata vardı. Eğer siyasette aday tespitini iyi yapamıyorsanız, 8 ilçeyi kaybedersiniz. Kaybettiğiniz o 8 ilçenin hatasını da o arkadaşlara yükleyemezsiniz” dedi.

İzmir Kaybedilirse Türkiye’yi Kaybetme Noktasına Gelirsiniz

2019 seçimleri içinde anlayışın devam ettiğini belirten Başkan Şahin, “Size muhalif diye, x bir ilçede o adayın başarısız olması için çabalarsanız dün 8 ilçe bugün 10 kaybedersiniz. İzmir gittiğinde Türkiye’yi kaybetme noktasına gelirsiniz. Ki geldiğimiz noktada ortadadır.  Zor süreçler geçiriyor.  Siz Türkiye’yi düşüneceğinize, size akıl vermeye, yardımcısı olmaya çalışan 3,4 dönem belediye başkanlığı yapmış kişileri dinlemek yerine kavga ediyorsunuz. Dün 8 bugün 10 ilçeyi daha kaybedersiniz. Sonradan neyi kaybettiğinizi anlamadan Atı alan Üsküdar’ı geçmiş olur” diye konuştu.

‘Sadece Benim Dediğim Doğru Derseniz, Demokratlığınızdan Şüphe Edilir’

Başkan Şahin, “Biz Sayın Aziz Kocaoğlu’na yardım etmek istiyoruz.  Bizim her sözümüzden muhaliflik ettiğimiz anlaşılmasın, biz Aziz Kocaoğlu’nu, İzmir’i ve ülkemizi seviyoruz. Sadece benim dediğimi doğru, diğer fikirler yanlış diyerek o kişiyle mücadele edilmesi doğru değildir. O zaman demokratlığınızdan şüphe etmek gerekir. Ben de bunları yapsam benimde  demokratlığımdan şüphe edilmesi gerekir. Herkes kendi dediklerini doğru zannedebilir, fakat akıl almayan insan bence akıllı değildir. En akıllı insan, sıradan bir vatandaştan, emekçiden, boyacı sandığında boya yapan vatandaştan akıl alıyorsa en akıllı insan odur. Ben bir vatandaşın verdiği aklı uyguladıysam hem kendim adına hem de memleketim adına mutlu olurum. Bu anlayış yerleşmelidir. Eğer böyle olmazsa sıkıntılar çıkıyor. Hizmet ederken vizyonunuzu bu anlayış üzerine kurmanız gerekiyor” diye konuştu.

“Sokaktaki vatandaş, ‘Bırak AAA kredi derecesi, benim kanalizasyonumu yap’ diyor”

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Mayıs 2017 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notunu ‘AAA’  olarak derecelendirmesine de değinen Başkan Şahin, “Vizyonunuzu benim param var ve param kadar hizmet ediyorum anlayışıyla kurarsanız olmaz. Belediyecilikte ben borç ödüyorum, benim kredi notum AAA seviyesinde diye övünmek olmaz. Sokaktaki vatandaş, ‘Bırak AAA kredi derecesi, benim kanalizasyonumu yap’ diyor. Ödenebilir borçlanma yeteneği, cesaretiniz olacak. Son 8 yılda ödenebilir bir borç yeteneği oluştu. Gerçekten teşekkür ediyorum. Ama yarın ben istersem 3 Milyar Dolar kredi bulurum demekle olmuyor. 20 yıl sonra  10 liraya yapacağınız işi  20 ay sonra 5 liraya  yapın. Çok ince bir ayrıntıdır bu söylediğim” dedi.

Liyakata Dayalı Bir Ekip Oluşturulmalı

Aziz Kocaoğlu çalışkan ve dürüst birisi olduğunu vurgulayan Başkan Şahin, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin örgütsel bir yapı kurması gerektiğine değinerek; “Her şeyi ben bilir ve yönetirim derseniz, görev ve yetkileri paylaştırmadığınız zaman işiniz zorlaşıyor. Ekiplerinizi kurmanız gerekiyor. İzmir, Doğusu ve Batısıyla, Güneyi ile Kuzey’i ile her tarafa açılan bir penceredir. Model çok basit ve güvenilirdir. Liyakata dayalı insanlardan bir ekip oluşturarak Doğu, Batı, Kuzey ve Güney’e bir kişiye görev verilir. Bu 4 sorumlu arkadaş, kendi ekiplerini kurarak 30 ilçede çalışacak. Aynı zamanda bürokratlarla çalışacak. Vatandaşın en ufak derdini de dinleyecek, bürokrasiyle de çalışacak. Kanalıyla, ulaşımıyla, suyuyla vatandaşın her sorunuyla ilgilenecek. İşte o zaman örgütsel ekipler kurulduğu zaman Büyükşehir Belediye  Başkanı en tepede kalmasını bilecek. Hizmet böyle gelir. Bütün bunları yaptıktan sonra kendisi rahatlayacak, zamanı da daha çok kalacak. Zamanı kalmadığı için vizyonu daralıyor. Bu örgütsel ekibi kurarsa sporunu bile rahatlıkla yapabilir. Ama sevgili Aziz Başkanımız her şeyi ben bilirim dediği zaman vizyonu daralıyor. Alt kadronuzu iyi çalıştırmak zorundasınız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığının modeli budur”  diye konuştu.

Aziz Bey’in Eksikliği Bürokrasiye Takılı Kalmasıdır

İzmir’in efsanevi başkanı Ahmet Piriştina’nın belediyecilik uygulamalarını değinen Şahin, “Kimse kırılmasın, darılmasın ama Rahmetli Başkan Ahmet Piriştina, anlattığım bu modeli uygulamıştı. Sadece bürokrasiye takılarak iş yapmıyordu. Aziz Bey’in bir eksikliği de sadece bürokrasiye takılı kalmasıdır. Sayın Piriştina’nın ise mevzuatı zorlayan bir anlayışı vardı. Kamu menfaati adına  işi bitirirdi. Bir belediye başkanı kendisine bir şey götürdüğü zaman kendi adına değil de ilçedeki vatandaşlar adına getirdiğini bilirdi. Şimdiki mevcut da belediye başkanı bir iş getirdiğinde sanki kendi menfaati için getiriyormuş algısı var. Bunlardan kurtulması gerekiyor Aziz Bey’in. Bizim her anlattığımız Aziz Kocaoğlu’nun lehine aslında. Bu dediklerimizi, sakin bir şekilde iyi irdelerse bizim ne demek istediğimizi, onu büyütmek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni büyütmek istediğimiz çok açıkça görecektir” dedi.

Kocaoğlu, Durumu İyi İrdelerse Anlayacaktır

Bütün dertlerinin İzmir ve Türkiye olduğunu vurgulayan Başkan Şahin, “Bizim derdimiz İzmir ve Türkiye’dir. Bizim derdimiz Tahir Şahin, Ahmet, Mehmet değildir. Biz daha çok çalışmalıyız. Biz sadece Atatürkçülük gurur duymalı ama sadece övünmemeliyiz. Yaptığımız katkılarla övünmek de durumundayız. Sayın Başkan Aziz Kocaoğlu, bu durumları iyi irdelerse anlayacaktır. Örgütsel mekanizmayı kurduktan sonra çok daha rahat Bergama, Karaburun, Çeşme’ye gidebilir. Vatandaşla, başkanla buluşup onları dinleyebilir” diye konuştu.

İzmir’den Türkiye’ye Ciddi Mesajlar Verilmesi Gerekir

İzmir’in eskiden Ege Bölgesi’ne mesaj verdiğinin  belirten Başkan Şahin, “İzmir, Ege Bölgesi’nin başkenti idi.  Şimdi o başkentliği kaybetmeye başladı. Bu durum üzüntü vericidir. AKP iktidarına bakın, Doğu’dan, Güney Doğu’dan kıyılara doğru gelmeye başladı. Bu önemli bir mesajdır. Önemli bir hadisedir. 1999 yılından itibaren biz yönetiyoruz. İzmir’den hem Ege’ye hem de Türkiye’ye daha ciddi mesajlar verilmesi gerekirdi”

Kocaoğlu, Röportajımı Okusun!

Aziz Kocaoğlu’nun bir dönem ilçe belediye başkanlığı yapmamış olmamasının talihsizlik olduğunu belirten Şahin, “Eğer ilçe belediye başkanlığı yapmış olsaydı mevcut başkanlarını çok çok iyi anlardı. Örgütsel anlamda anlattığım yapıyı kurmuş olsaydı Afyon, Balıkesir, Uşak gibi birçok Ege Bölgesi’nin ilçesini gezebilirdi. Ciddi bir bütçe de ayırarak gittiği illere yardımlar yaparak İzmir’in tanıtımına katkı sağlayabilirdi. Ege’nin başkenti olmaya devam ederdi. Aziz Kocaoğlu bu röportajımı okusun. Tahir Şahin, samimi bir insandır. Bilgi ve birikimimi aktarmaya çalışıyorum. Ama bunları anlatmaya çalışırken Menemen Belediye Başkanlığımın tehlikede olduğunun bilincindeyim. Ama ben bildiğim doğruları söylemezsem kendimi bu ülkeye hizmet etmiş diyemem. Ben koltuk peşinde değilim. Ben sadece bu makamda Karşıyaka bile kaybedilmişken, 1999 yılında parti parlamento dışındayken hizmet ettik. Bir sağdan bir soldan yumruklar yiyerek hizmet etmeye çalışıyoruz. Bunlar bizi çok tecrübelendirdi.

 


Bu Haberin Manşeti :

İzmir kaybedilirse Türkiye kaybedilir
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Ege Medyası'nın mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Ege Medyasında daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git