19 Mart 2020, Perşembe 21:27

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, koronavirüsle mücedele konusunda Sağlık Bakanlığı'na flaş bir öneride bulundu.

Kendisi de bir doktor olan İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray'dan tüm dünyada binlerce kişinin ölümüne neden olan, Türkiye'de de yaygınlaşmaya başlayan koronavirüs salgını ile ilgili çarpıcı öneriler gelmeye devam ediyor. Daha önce ülke çapında 14-21 günlük karantina uygulanması gerektiğini söyleyen Çıray, özel sağlık kuruluşlarının Sağlık Bakanlığı emrinde salgınla mücadele merkezine dönüştürülmesini istedi. 

Çıray, salgın hızının en yüksek olduğu ancak daha sonra kontrol altına alındığı Çin’in Hubey eyaleti örneğini göstererek, "Salgının yoğun olarak görüldüğü iller izole edilmeli" dedi. Çıray, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a da öneride bulunarak, GATA’nın öneminin sadece Suriye’deki operasyonlarda değil, şimdi de ortaya çıktığını söyleyerek, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin elinde bulunan sahra hastanelerinin karantina için kullanılabilir. Bu konuda hazırlıklar yapılmalı" dedi.

BU SALGIN BİR MİLLİ GÜVENLİK SORUNUDUR
Beklenen salgına rağmen son günlere kadar hiçbir şey yapılmayapı kaderci davranıldığını ifade eden Çıray, "Bir şey olmaz yaklaşımıyla zaman kaybedildi. Sağlık Bakanlığı doğru ve anlaşılabilir açıklamalar yapmalı. Kaç kişiye nerelerde test uygulandığını yer ve sonuç bildirerek açıklamalıdır. Örneğin seçim bölgem olan İzmir'de test yapılmadığını biliyorum. Karantina merkezi de açıklanmış değil! Kan alınıp Ankara'ya gönderiliyor. Bu zaman kaybı. Ayrıca tarama imkanları kamuoyu ile paylaşılmalı. Bu arada Allah korusun “Koronavirus”ün tam bir salgın halini alması durumunda devasa şehir hastanelerinin sakıncalarını da yaşayacağız. Bu salgın bir Milli Güvenlik sorunudur. Buna uygun bir bakanlıklar arası koordinasyon gerekir. Devletin sahiplerine önerim; tedbirleri bütünsel olarak anında almalarıdır. Derhal 14-21 gün her yer tatil edilsin. Ciddi bilim insanlarını çıkararak bu zorunlu tatilde herkesin hayati ihtiyaçlar dışında evden çıkmamaları ve nasıl bir korunma sağlamaları gerektiği anlatılsın. Tüm illerde tahlil ve tarama imkanları sağlansın. Güvenlik güçleri bu mücadele için yeniden organize edilsin. Şeffaflık çok önemli. Gizlenenler, gizlenemez şeyler ve ortaya çıktıkça güven kaybına neden olur. Bu şimdi, bu iktidar için bile isteyeceğimiz bir şey değil. Fransa'da olduğu gibi gaz, elektrik ve su faturaları askıya alınmalı. Küçük işletmelerle, esnafın iflaslarının önüne geçilmeli. Hiçbir işçi işini kaybetmemeli”

TEDBİR NORMAL HAYATA DÖNÜŞÜ KOLAYLAŞTIRACAKTIR
Salgınla mücadelede vatandaşı da uyaran Çıray, “Vatandaşlarımıza gelince mecbur olmadıkça evlerinden çıkmamalarını tavsiye ederim. Sağlık Bakanlığı'nın önerdiği ve web sayfasında yer verdiği 14 kural mutlaka uygulanmalı. SGK doğru bir kararla kronik hastalar için verilen ilaç raporlarının süresini arttırdı ve bu ilaçlar eczanelerden reçetesiz alınabilecek. Ayrıca acil bir durum olmadıkça kesinlikle hastanelere gitmesinler. En az 1 metre olan sosyal, fiziki mesafeyi arttırarak, salgının yayılma ağından bir zinciri koparacaklarını unutmasınlar. Alacağımız her tedbir, uyacağımız her kural, sağlıkla normal hayata dönüşümüzü kolaylaştıracaktır” dedi. 


Bu Haberin Manşeti :

İYİ Partili Çıray'dan flaş öneri
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Ege Medyası'nın mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Ege Medyasında daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git