13 Mart 2018, Salı 19:56

İzmir'de CHP’li Bayraklı Belediye Başkanı Karabağ’ı istifaya çağıran esnaf, “Artık sabrımız kalmadı” dedi

Bayraklı'da yıllardır her cumartesi kurulan Özkanlar semt pazarının, bölge sakinleri tarafından açılan dava ile kaldırılmasının ardından, pazarcıların kendilerine bir türlü yeni yer göstermeyen Bayraklı Belediyesi'ne olan tepkisi devam ediyor.

Bayraklı Belediyesi ile pazarcı esnafı arasında Özkanlar Pazarı'nın kaldırılması ile başlayan gerilim dün Konak Meydanı'nda pazarcı esnafının düzenlediği basın açıklaması ile yeni bir boyut kazandı.

Dün öğle saatlerinde Konak Meydanı'nda, Eski Sümerbank Binası önünde toplanan öfkeli kalabalık, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ı istifaya davet etti. Pazarcı esnafı adına açıklama yapan Faysal Acar konuşmasında belediye başkanlarına seslendi.

Sorunun çözümüne ilişkin verilen sözlerin tutulmamasından dolayı üzgün olduklarını belirten Acar; "CHP Genel Başkanı ve Ana Muhalefet Partisi Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığımız görüşmede bizlere sorunun çözüleceği yönünde söz verilmiş olmasına rağmen bu iş çözülmedi. CHP İl Başkanı Deniz Yücel ile telefonda konuştuk. Kendisi konuyla ilgileneceğini söyledi. Biz Deniz Yücel Bey'e inanıyoruz, inanmak istiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı'yla da görüşeceğiz. Bizim siyasi hiçbir amacımız yok. Tek amacımız ekmeğimiz. Tek amacımız pazarımız. Bunun peşini bırakmayacağız" dedi. Pazar yerinin kapatılmasının ardından bazı pazarcı esnafından 'Araçlarımızı Konak Meydanında ateşe verelim' yönünde taleplerin geldiğini hatırlatan Faysal Acar, "Bu arkadaşlarımızı sakinleştirip durdurduk. Biz suç işlemek istemiyoruz. Yapacak başka bir mesleğimiz de yok. Neden bizi suça, işsizliğe itiyorlar?" diye konuştu.

İL BAŞKANI YÜCEL'İ ARADI

Basın açıklaması sırasında CHP İl Başkanı Deniz Yücel'le telefonda görüşen Acar, aralarında geçen görüşme hakkında pazarcı esnafına da bilgi verdi. CHP İl Başkanı Deniz Yücel'in görüşmek için kendilerini il başkanlığına davet ettiğini belirten Acar, "Sayın Yücel saat vermedi. 'Ne zaman isterseniz buyurun gelin görüşelim. Ama lütfen eylemi bitirin" dedi. Deniz Yücel il başkanlığına yeni seçilmiş bir avukat. Başarılı bir siyasetçi. Artık Deniz Yücel de bu işin kefili olmuştur" şeklinde konuştu. Sorunun çözülmemesi halinde Konak Meydanı'nda yapacakları bir sonraki eyleme pazara çıktıkları araçlarla geleceklerini belirten Acar, şöyle konuştu; "Bir dahaki sefere esnaf bu kadar sabırlı ve sakin olmayacak. Bütün bu esnaf hep bir ağızdan Hasan Karabağ'a istifa çağrısında bulunuyorsa Karabağ da o makamı bırakıp istifa etmelidir." Basın açıklamasına katılan esnaflar da bir an önce sorunun çözülmesini, aksi takdirde pazara çıktıkları araçları Konak Meydanında yakacaklarını belirtti.

'HAKLARINI ARIYORLAR'

Gazetecilerin telefonla ulaştığı Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen ise, başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğılu olmak üzere sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması için bu güne kadar konunun tüm tarafları ile görüştüğünü belirterek, "Sayın CHP Genel Bakanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aziz Başkan'a durumu sordu. Aziz Bey de Sayın Genel Başkan'a; 'Ben Hasan Başkan'la pazarcı esnafına yeni bir yer gösterilmesi konusunu görüştüm. Hasan Başkan'ın bana dönüşü 'Burada pazara ihtiyaç yok' şeklinde oldu' dedi. Aziz Bey daha sonra beni arayıp konuyu anlattı, 'durum bundan ibaret' dedi. Ama arkadaşlarım ekmek parası olduğundan dolayı mücadele ediyor, haklarını arıyorlar. Soruna çözüm bulmak için ben görüşmeye hazırım" dedi. 

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Ege Medyası'nın mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Ege Medyasında daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git