14 Şubat 2018, Carşamba 12:56

CHP’de tüzük değişikliği konusunda yaklaşık iki yıldır aralıksız çalışmalar devam ediyor.

İllerden gelen tüzük değişikliği taleplerinde, Genel Başkan’ın iş yükünün azaltılması için sol partiler ile özdeşleşen ’güçlü genel sekreterlik’ uygulamasına yeniden geçilmesi taleplerin başında yer alıyor.

CHP’de ‘güçlü genel sekreterlik’ uygulamasına geçilmesi durumunda Akif Hamzaçebi, Kılıçdaroğlu’nun ardından partide en etkin ikinci adam olacak.

HAMZAÇEBİ BİR ANDA İKİNCİ ADAM OLABİLİR

Kılıçdaroğlu, son MYK değişikliğinde ‘Genel Sekreterlik’ makamını, partide en çok güvendiği isimlerin başından gelen Akif Hamzaçebi’ye teslim etmişti. Tüzük kurultayında, geçmişte olduğu gibi ‘Güçlü Genel Sekreterlik’ uygulamasına geçilmesi durumunda Hamzaçebi, bir anda Genel Başkan’ın ardından partinin en kudretli ikinci adamı konumuna yükselecek.

BAYKAL KALDIRDI, KILIÇDAROĞLU UYGULADI

2008’de Deniz Baykal döneminde gerçekleştirilen 14’üncü Olağanüstü Kurultay’da tüzük ve program değişikliği gerçekleştirildi. Yapılan değişiklikle, ‘güçlü genel sekreterlik’ uygulamasına son verildi ve MYK’da daha çok merkez sağ partilerde uygulanan ‘başkanlık divanı’ uygulamasına geçildi. Ancak Sav’ın muhalefeti nedeniyle bir türlü uygulamaya geçilemedi. Kılıçdaroğlu, genel başkan olduktan sonra Baykal’ın yaptığı değişikliği uygulamaya koydu. Bunun üzerine muhalefet bayrağını açan Önder Sav ve ekibi, partiden tasfiye oldu.

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Ege Medyası'nın mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Ege Medyasında daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git