07 Şubat 2018, Carşamba 06:59

Hürriyet'ten Yalçın Bayer yazdı...

MERSİN’den bir partili aradı; “CHP böyle kurultaylar, seçimler yapacaksa, suçluları hemen partiden atmalı” dedi.

“Biliyor musunuz, Mersin’de CHP il kongresi geçen ay yapıldı, başkanlığa Av. Adil Aktay getirildi. Kongre öncesinde hakkında açılmış bir kamulaştırma davası nedeniyle konu gündeme getirildi ancak Akay ‘Beraat ettiğini’ söyledi. Kendisine yönelik eleştiriler üzerine ‘Mersin bana alışacak, ben ne dersem o olur’ demeye başladı. Kurultay öncesinde kimseye sormadı, danışmadı; PM listesine ‘gençlik’ kotasından girmesi için Fatma Güner’in aday gösterilmesini istedi. Bu kadın, il başkanının şoförlüğünü yapan ve telefonlarına bakan Alkan Güner’in eşidir. Mezitli Belediyesi’nin bir şirketinde ‘taşeron’ kadrosunda çalışıyordu Güner... Uygun olmayan akçalı bir şey ortaya çıkınca belediyeden ayrılmak zorunda kaldı. Parti yönetiminde de çalışıyordu, halen il yönetim kurulu üyesidir. 16 ay sonra partiden yapılan baskılar sonucu işe döndürüldü. Ancak ‘kaybolan’ 5 bin liranın şirkete iade edildiği belediye çevrelerince belirtildi. PM adayı olmasında ise il başkanı kimseye danışmadı. Adaylık için dilekçe veren iki genç dikkate alınmadı. Kurultay salonunda Güner’in kendisini gören yoktu. Nitekim CHP Tarsus İlçe Başkanı oy kullanmadan salondan ayrıldı. Bu olay partimizde çok sıkıntı yarattı; bu olayı yaratanlar soruşturulmalı, parti açıklama yapmalı. Muharrem İnce, “TV’de bu konuda isim verir misiniz?” sorusuna ‘Tekin Bingöl’, karşılığını verdi.”

Okurlar, CHP kurultayında belirlenen PM üyelikleri için ağır eleştiriler yaptılar. İşte Kılıçdaroğlu’na bir eleştiri:

‘ZORLA SEÇTİRİYORLAR’
“Bu nasıl Parti Meclisi, neyi çözmüş oluyorsunuz, tabanın istemediği isimlerde niye ısrar ediliyor.”

Daha önce Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu’na hayır dendi. Genel Başkana sormak gerekiyor: ‘Zorla niye koyuyorsun’. Yoksa, ‘Oğlum zorla kabul edeceksin, tıpış tıpış oy vereceksin’ mi demek isteniyor. Sezgin Tanrıkulu’nu da seçtirmek istiyor ama bu kez seçilemedi, gördü. Erdoğan Toprak’ı da zorla geçtiriyorsunuz. ‘Partide sihirli elleriniz kimlerdir?’

Urfa İl Başkanı Aziz Aydınlık’ın kızı Erbil Aydınlık’ın, Kılıçdaroğlu’nun karşı çıkmasına rağmen, Genel Merkez’de yapılan baskılar karşısında PM listesine konulması dikkat çekti. 

Sakarya’da aralıkta yapılan il başkanlığı seçimini Erdoğan Isır’a karşı kaybeden Ayça Taşkent de PM üyesi oldu. 

SARIYER’DEN İKİ ADAY
Ayrıca Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde Sarıyer’den iki ismin yer alması dikkat çekti. Bunlardan geçen dönem İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat’a karşı aday olan, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek listeye girerken, Ali Rıza Yılmaz liste dışı kaldı. 

Muharrem İnce önceki akşam Habertürk TV’de Ümit Kocasakal için “1920’lerin Türkiye’sine dönmek istemiyorum. Kocasakal ile hiç benzerliğim yok. Beni onlarla karıştırmayın, bu saatten sonra Köy Enstitüleri mi olur, köyde çocuk yok ki, çocuklar gecekondularda” dedi.

İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR 22 MİLYON HARCADI
Kurultayda en çok oyu alan Prof. Dr. Haluk Koç, ‘mali işlerden sorumlu genel başkan yardımcısı’ olarak kurultayda faaliyet raporunu okurken ‘Ankara ve İstanbul’un 22 milyon tutarındaki borçlarını genel merkez olarak ödediklerini’ açıkladı. Koç, 22 milyon borcun 12 milyonunun, PM’ye giren eski İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı dönemine, 5 milyonunun İstanbul İl Başkanlığı’na getirilen İş Bankası Yönetim Kurulu üyesi Murat Karayalçın dönemine, diğer 5 milyonunun da Ankara İl Başkanı Adnan Keskin’in dönemine ait olduğunu söyledi.

CHP kurultayının 2. gününde (pazar) parti tarafından dağıtılan dönerli dürümden 100’ün üzerinde partilinin midelerinin bozulması ve bunların çoğunun hastanelere kaldırılması olayı hakkında henüz bir açıklama yapılmaması dikkat çekti. Ancak dürümlerin organizasyonunu yapan ve aynı zamanda Yıldız Yemek şirketinin sahibi olan CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin sorulara yanıt vermekten kaçındı.

Öte yandan CHP Ankara İl Başkanı Keskin ile örgütlerden sorumlu Tekin Bingöl’ün kardeşi Atilla Bingöl’ün yemek ve inşaat işlerinde ortak oldukları iddia ediliyor.


Bu Haberin Manşeti :

CHP Mersin’de ‘torpilli’ isyanı
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Ege Medyası'nın mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Ege Medyasında daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git