29 Ekim 2020, Perşembe 21:17

İzmir’de bazı camilerin hoparlöründen “Çav Bella” çalınması olayı gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel’in yargılandığı iddianameye girdi.

Gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel hakkında, “zincirleme olarak devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 9 Kasım günü görülecek.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’de görevli E.B ile gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel arasında geçen telefon konuşmalarına dair deşifreler ve mesajlaşmalar, gazeteciler hakkındaki suçlamalara dayanak gösterildi.

Gazeteci Yeşim Yavuzer’in haberine göre İzmir’de bazı cami hoparlörlerinden “Çav Bella” çalınmasıyla ilgili bir detay da Yıldız ve Dükel hakkındaki iddianameye girdi.

İddianamede, TSK mensubu E.B.’nin gazetecilere, “İzmir'de telsiz marifetiyle caminin frekansına girilerek, Çav Bella isimli şarkının yayımlanması provokasyonu eyleminin MİT tarafından gerçekleştirildiği” yönünde mesaj (SMS) gönderdiği öne sürüldü.

NE OLMUŞTU?
İzmir’de geçtiğimiz Mayıs ayında, Konak, Karşıyaka, Çiğli ve Buca ilçelerindeki camilerin hoparlörlerinden “Çav Bella” çalınmıştı.

Yayının, merkezi sistemin frekansına korsan şekilde müdahil eden ve kimliği belirlenemeyen kişilerce yapıldığı belirtilmişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı eylemi gerçekleştiren ve eyleme ilişkin videoları "övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar" hakkında soruşturma başlattığını açıklamıştı.

İzmir Müftülüğü de konuyla ilgili inceleme başlatmış ve suç duyurusunda bulunmuştu.

Soruşturma kapsamında; cami hoparlöründen “Çav Bella” şarkısının çalındığı görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan CHP İzmir’in eski İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir gözaltına alınıp “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamasıyla tutuklanmıştı. Daha sonra serbest bırakılan Özdemir hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Özdemir hakkındaki yargılamanın ikinci duruşması ise 26 Kasım’da görülecek.

Öte yandan İzmir Emniyet Müdürlüğü,farklı şubelerden 30 kişilik özel ekip kurulduğunu, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin ise, görüntülerin sosyal medyada ilk olarak kimler tarafından paylaşıldığının tespit etmeye çalıştığını duyurmuştu. Ancak olayın kimin ya da kimler tarafından yapıldığı hala bulunamadı.


Bu Haberin Manşeti :

Camide Çav Bella detayı!
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Ege Medyası'nın mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Ege Medyasında daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git